Bilgi Bankası
Üroloji Sorunlarınızı yazınız. > Üroloji hastalığı soru sorun Prof. Dr. Ali ÜNSAL > Bilgi Bankası

Konu ara:


Böbrek kanseri

Çözüm

      

 

       BÖBREK KANSERİ NEDİR?

   Böbreklerde bir çok kanser türleri oluşabilir. Böbrek kanseri türlerini sınıflandıracak olursak iyi huylu ve kötü huylu kanser olarak ikiye ayrılır. Böbreklerde en sık görülen kitleler genellikle basit böbrek kistleridir. Börek kisti iyi huylu kitle olduğu gibi kanser grubuna da dahil edilmez. Basit böbrek kistleri kişinin yaşamını olumsuz etkilemez ve çoğu zaman klinik testlerde rastlantı sonucu görülür. Basit böbrek kisti olan hastaların yılık doktor kontrolünde takibi yeterlidir. Böbrek kanseri ise kötü huylu olup, diğer basit böbrek kistlerinin aksine kişinin yaşamını olumsuz yönde etkiler.

      BÖBREK KANSERİ BELİRTİLERİ

  Böbrek kanseri genellikle 50 yaşından sonra ortaya çıkar. Erkeklerde, kadınlara göre 2-3 kat daha fazla görülme riski vardır. Hastada idrarı genellikle pembe veya kırmızı olur. Ağrı sadece kaburga altında olup ve hiç geçmeyen bir ağrı türü olarak karşımıza çıkar. Ayrıca kilo kaybı, yorgunluk, halsizlik ve belirli aralıklarla ateşin yükselmesi diğer böbrek kanseri belirtileridir.

BÖBREK KANSERİ RİSK FAKTÖRLERİ

Böbrek kanserinin oluşmasında ki en önemli faktörler;

 1. Böbrek kanseri veya diğer kanserlerin görülme riski yaş ilerledikçe artar.
 2. Sigara içen kişinin, içmeyen kişilere oranla böbrek kanserine yakalanma riski daha fazladır. Kişi sigarayı bırakması durumunda bu risk zamanla azalır.
 3. Aşırı kiloluluk ve obezite bir çok hastalığın habercisidir. Bunlardan biride böbrek kanseridir. Kilosu normal olanlarda bu risk daha azdır.
 4. Hipertansiyon yani yüksek tansiyon hastaları, böbrek kanseri olasılığı artıran faktörlerdendir
 5. Böbrek yetmezliği olan kişilerde, uzun süre diyaliz gören hastaların böbrek kanseri gelişme riski daha fazladır.
BÖBREK KANSERİ – METASTAZ

Diğer kanser türlerinde olduğu gibi böbrek kanserinde de hücrelerin DNA’sında oluşan mutasyonların kansere yol açtığı bilinmesine rağmen nedeni henüz belli değildir. Mutasyon, hücrelerin hızlı bir şekilde büyümesi ve çoğalmasına denir. Bu hücrelerden bazıları böbreklerden ayrılarak vücudun diğer bölgelerine yayılım göstermesine metastaz adı verilir.

BÖBREK KANSERİNİN TANISI

Kendinizde ciddi böbrek kanseri belirtileri olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuz aşağıdaki testlerden bir veya birkaç tanesini sizden isteyebilir.

 1. İdrar Testi
 2. Kan Testi
 3. Ultrasonografi
 4. Bt (Bilgisayarlı Tomografi)
 5. IVP Böbrek Filmi
 6. Biyopsi
BÖBREK KANSERİ EVRELERİ
 • 1. Evre: Bu evrede tümör boyutu 7 cm’den daha küçük olup, sadece böbrek içerisinde yer alırlar. Diğer organlara yayılım göstermezler.
 • 2. Evre: Bu evrede tümör boyutu 7 cm’den daha büyük olmasına rağmen böbrek dışındaki organlara yayılım göstermezler.
 • 3. Evre: Bu evrede tümör herhangi bir büyüklükte olabilir. Böbrek dışında, lenf bezlerine geçiş yapmıştır ya da böbreğin çevresinde ki kan damarlarına yayılım göstermiştir.
 • 4. Evre: Bu evrede tümör, böbrek etrafındaki yağlı dokuya veya fibroz kapsül dokusuna yayılım göstermiştir.  Ayrıca kanser lenf dokularına veya akciğer, karaciğer ve kemiklerde gibi diğer organlara da sıçrama ihtimali çok yüksektir.

Konu ile ilgili soru sorun..

 

Makale alıntıdır.

 

 Uyarı: Bu sitedeki bilgiler kesinlikle doktor muayenesinin yerine geçmez. Gerçek bir muayene, teşhis ve tedavi için, hasta ve doktorun bir araya gelmesi ve tam bir fizik muayene yapılması, gerekiyorsa bazı tahlil ve filmler istenmesi gerekir. Bu nedenle sitedeki bilgiler hiçbir şekilde hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir.

 
Bu içerik sorununuzu çözmenizde yardımcı oldu mu? evet / hayır
İlgili Makaleler Peniste yanma idrar damla damla bitme
Böbrek kisti ameliyatı
Böbrek taşı hastalığı
Böbrek upj darlığı - böbrek kanal darlığı - böbrek up darlığı
Robotik Cerrahi Sistemi
İçerik Detayları
İçerik Numarası: 9
Kategori: Üroloji ile İlgili Hastalıklar
Eklenme Tarihi: 2017-09-17 10:15:52
Gösterim Sayısı: 72
Verilen Puan (Oylar): Henüz hiçbir puan verilmedi. (0)

 
« Geri Dön

 
Powered by Help Desk Software HESK, brought to you by SysAid