Bilgi Bankası
Üroloji Sorunlarınızı yazınız. > Üroloji hastalığı soru sorun Prof. Dr. Ali ÜNSAL > Bilgi Bankası

Konu ara:


Böbrek kisti ameliyatı

Çözüm

 

 

Böbrek kisti ameliyatı karar verilmesi için , idrarın dışarıya kolaylıkla atılamaması ve bu sebepten idrarın geriye giderek böbreğin şişmesi sonucu olarak açıklanabilir. Hemen hemen her insanda irili ufaklı basit böbrek kistleri olabilir. Bu kistler zararlı değildir. Yinede böbrek kistlerinin yakından takip edilmesinde fayda vardır.

 

Böbrek kistleri, çocuk yetişkin fark etmeksizin her yaşta görülebilir. Genetik olduğu gibi sonradan da oluşabilir. Böbreklerde birden fazla kistler oluşmuşsa, her kist kendi içinde ayrı ayrı incelenip değerlendirilir. Hastada böbrek kisti şüphesi varsa, kistin bulunduğu konum, şekli, büyüklüğü ve yapısal özelikleriyle derinlemesine incelenir.

Böbrek kisti teşhisinde, çoğunlukla tomografi ve ultrasonografi gibi görüntüleme metotları kullanılır. Böbrek kisti tanısı konulurken, kistin kötü huylu olup kanser riski taşıyıp taşımadığı ve diğer organları etkileyip etkilemeyeceği detaylı bir şekilde incelenir. Birden fazla oluşan böbrek kistleri tedavi edilmediği taktirde böbrek yetmezliği ile sonuçlanabilir.

Böbrek kisti ameliyatında iki çeşit tedavi yöntemi kullanılır. Bunlar;

 

Laparoskopik Yöntemi

Robot Yöntemi

Laparoskopik böbrek kisti ameliyatı: Böbrek kistine ulaşılabilmesi için 1 cm’den ufak 3 veya 4 kesi açılır. Açılan bu kesilere ucunda kamera olan aletler yerleştirilerek, ameliyat kapalı bir şekilde gerçekleştirilir. Bu kameralar 10 kat daha büyütülerek bütün detaylar görüntülenir, hastanın kanser riski taşıyıp taşımadığı kolaylıkla tespit edilir. Yapılan cerrahi müdahalede, kist duvarı böbrekten çıkartılarak incelenmek üzere laboratuvara gönderilir. Alınan bu örnekte gerekli testler yapılır. Eğer kanser teşhisi konulmuşsa buna göre cerrahi müdahale yapılır. Bu müdahale böbreğin bir kısmı veya tamamı alınabilir.

 

LAPAROSKOPİK YÖNTEMİ AVANTAJLARI
  • Açık cerrahideki gibi hastada büyük kesiler yapılmaz.
  • 10 kat daha büyük ve net görüntü altında işlemler gerçekleşir.
  • Ameliyat sonrası ağrı daha az olur.
  • Ameliyat sonrası hastanede yatış süresi kısalır.
  • Daha hızlı iyileşme sağlanır.
  • Açık cerrahiye göre daha kozmetik bir görünüm vardır.

Robot böbrek kisti ameliyatı: Bu yöntemde tıpkı laparoskopik cerrahi yönteminde olduğu gibi hastaya 1 cm’den ufak 3 delik açılır. Bu kesilere kamera sistemiyle donatılmış robot aletler yerleştirilir. Bu aletler kistin konumunu tespit eder ve yerinden çıkarır. Kanser riski yine kolaylıkla tespit edilebilir. Kistten alınan örnek laboratuvara gönderilerek kanser olup olmadığı anlaşılır ve kansere yönelik cerrahi tedavi uygulanır.

Kapalı ameliyatlarda bazen olumsuzluklar da çıktığı görülmüştür. Ameliyat sırasında börekte kanama olursa böbrek çıkarılabilir. Bu ihtimal çok az da olsa vardır. Laparoskopik ve robot yöntemleriyle alınan kistler daha sonra da tekrarlayabilir.

 

Konu ile ilgili soru sorun..

 

Makale alıntıdır.

 

 Uyarı: Bu sitedeki bilgiler kesinlikle doktor muayenesinin yerine geçmez. Gerçek bir muayene, teşhis ve tedavi için, hasta ve doktorun bir araya gelmesi ve tam bir fizik muayene yapılması, gerekiyorsa bazı tahlil ve filmler istenmesi gerekir. Bu nedenle sitedeki bilgiler hiçbir şekilde hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir.

 
Bu içerik sorununuzu çözmenizde yardımcı oldu mu? evet / hayır
İlgili Makaleler Peniste yanma idrar damla damla bitme
Böbrek upj darlığı - böbrek kanal darlığı - böbrek up darlığı
Böbrek kanseri
Robotik Cerrahi Sistemi
Açık böbrek taşı ameliyatı
İçerik Detayları
İçerik Numarası: 8
Kategori: Üroloji ile İlgili Hastalıklar
Eklenme Tarihi: 2017-09-17 10:11:09
Gösterim Sayısı: 140
Verilen Puan (Oylar): İçerik Puanı 5.0/5.0 (1)

 
« Geri Dön

 
Powered by Help Desk Software HESK, brought to you by SysAid