Bilgi Bankası
Üroloji Sorunlarınızı yazınız. > Üroloji hastalığı soru sorun Prof. Dr. Ali ÜNSAL > Bilgi Bankası

Konu ara:


Böbrek sağlığı için nelere dikkat edilmeli?

Çözüm

         

         Yaşam kalitesini üst düzeyde tutmak için böbrek sağlığı çok önemli bir unsurdur. Böbreklerin sağlıklı çalışması hayati önem taşır. Boşaltım sistemi bakımından önemli bir unsur olan “böbreklerin sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz” sorusunun cevabı yazımızın içinde bulabilirsiniz.

           Olmazsa olmazlardan gün içerisinde bol miktarda su tüketmektir. Su sadece böbrekler için değil genel olarak vücut sağlığı için çok önemlidir. Az su tüketen bir kişinin böbrek sağlığıyla ilgili problemlerle karşılaşması çok yüksektir. Böbreklerden atılan zararları maddelerin yavaşlaması ve vücut düzenin bozulması bir çok hastalığı da beraberinde getirir. Su içmenin yanı sıra yediğimiz gıdalara, periyodik zamanlarda ki sağlık kontrollerine de hassas davranıp üzerine düşmeliyiz.

            Halk arasında ağızdan ağza dolaşan kalıplaşmış bir cümle olan “İnsan susuzluğa 3 gün dayanır” ifadesi herkes tarafından bilinmektedir. İnsan uzun bir süre aç kalabilir. Bu açlık sürecinde vücuttaki fazla yağlar yakılarak hayatta kalınabilir fakat su içmeden yaşamını sürdüremez. Susuz kalan böbrekler bir süre sonra iflas edebilir. 7 den 70’e her yaşta insan vücudundaki su dengesine çok dikkat etmelidir. Böbrek sağlığını korumak için biraz bilgi verelim.

  1. Çay ve kahve tüketimini en aza indirin.
  2. Bol bol su tüketin.
  3. Tuzu hayatınızda minimuma indirin.
  4. Kalsiyum alımını sınırlandırın.
  5. Yeşil çaylar tercih edin veya bitki çayları.
  6. İşlenmiş gıda ürünlerinden kesinlikle uzak durun.

 

Konu ile ilgili soru sorun..

 

Makale alıntıdır.

 

 

 Uyarı: Bu sitedeki bilgiler kesinlikle doktor muayenesinin yerine geçmez. Gerçek bir muayene, teşhis ve tedavi için, hasta ve doktorun bir araya gelmesi ve tam bir fizik muayene yapılması, gerekiyorsa bazı tahlil ve filmler istenmesi gerekir. Bu nedenle sitedeki bilgiler hiçbir şekilde hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir.

 
Bu içerik sorununuzu çözmenizde yardımcı oldu mu? evet / hayır
İlgili Makaleler Peniste yanma idrar damla damla bitme
Böbrek taşı düşürme belirtileri
Böbrek taşı yapan yiyecekler
Açık böbrek taşı ameliyatı
Böbrek kanseri
İçerik Detayları
İçerik Numarası: 6
Kategori: Üroloji ile İlgili Hastalıklar
Eklenme Tarihi: 2017-09-17 10:00:46
Gösterim Sayısı: 52
Verilen Puan (Oylar): Henüz hiçbir puan verilmedi. (0)

 
« Geri Dön

 
Powered by Help Desk Software HESK, brought to you by SysAid