Bilgi Bankası
Üroloji Sorunlarınızı yazınız. > Üroloji hastalığı soru sorun Prof. Dr. Ali ÜNSAL > Bilgi Bankası

Konu ara:


Böbrek taşı düşürme belirtileri

Çözüm

   

   Böbrekler, yaşamsal faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için, vücuttaki biyokimyasal işlemleri yürüten ve atık maddelerin, vücuttan belirli sistemler vasıtasıyla atılmasını sağlayan organdır. Bunun yanı sıra vücut için gerekli bazı maddelerin belirli oranlarda ayarlanarak, fazlasının atılmasına yardımcı olur. İdrarda çözülemeyen ve atılması mümkün olmayan kristallerin bir araya gelmesiyle görülen böbrek taşı, kişide ciddi ağrılara ve sancılara sebebiyet verir. Böbreklerde toplanan kalsiyum ve benzeri minerallerin üreterden mesaneye geçemeyecek kadar büyük olmaları durumunda böbrek taşı oluşur. Böbrek taşı belirtileri kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir.Böbrek taşı belirtileri arasında ürperme duygusu, yüksek ateş, deride yapışıklık hissi, çok sıcak ve çok soğuk deri hissi gibi etmenler yer almaktadır. Yüksek ateş, genel olarak böbrek taşının hareket kabiliyetinin kısıtlandığı ve boşaltım sisteminin düzgün çalışamadığı durumlarda gözlemlenir. Bu gibi durumlarda böbrek taşı düşürülmeli ve antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Doktor, alternatif bir tedavi yöntemi de uygulayabilir. Böbrek taşı, bunların yanı sıra yorgunluk, mide bulantısı, kabız ve ishal gibi sağlık sorunlarını da beraberinde getirir.

 

En Çok Görülen Taş Düşürme Belirtileri

Genel olarak erkeklerde çok büyük sancılara neden olan bu hastalık, kramp ve şiddetli ağrılarla ortaya çıkmaktadır. Böbrek taşı bölgesi genel olarak taşın bulunduğu konumda, sırt bölgesinde veya karın bölgesinde gözlemlenir. Küçük çaplı ağrıların akabinde kasık bölgesine doğru ağrılarda artma meydana gelir. Sancılar ve ağrılar devam ederken bulantı ve kusma da gözlenebilir. Bu ağrıların nedeni ise böbrek taşı düşmesidir. Böbrek taşı atılmaya çalışılırken, idrar yollarını rahatsız eder ve büyük ölçüde tahrişe neden olur. Bu tahriş sonucunda da kanamalar olabileceği gibi, idrarda kan izlerine de rastlanabilir. Şayet taş küçük bir çapta ise kolaylıkla vücuttan atılır. Yanma ve ağrılar bu gibi durumlarda çok nadir gözlemlenir. Taşın konumu mesaneye yakın ise sık sık idrar çıkma, yanma hissi ile karşılaşılabilir. Bu belirtilerle beraber ateş de gözlemlenebilir, bunun sonucu olarak ciddi enfeksiyonlar daha büyük ağrılara sebebiyet verir. Eğer bu belirtilerle karşılaşırsanız, en yakın zamanda uzman doktora görünmelisiniz.

 

Konu ile ilgili soru sorun..

 

Makale alıntıdır.

 

 Uyarı: Bu sitedeki bilgiler kesinlikle doktor muayenesinin yerine geçmez. Gerçek bir muayene, teşhis ve tedavi için, hasta ve doktorun bir araya gelmesi ve tam bir fizik muayene yapılması, gerekiyorsa bazı tahlil ve filmler istenmesi gerekir. Bu nedenle sitedeki bilgiler hiçbir şekilde hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir.

 
Bu içerik sorununuzu çözmenizde yardımcı oldu mu? evet / hayır
İlgili Makaleler Peniste yanma idrar damla damla bitme
Böbrek taşı hastalığı
Açık böbrek taşı ameliyatı
Böbrek taşı yapan yiyecekler
Böbrek Küçülmesi
İçerik Detayları
İçerik Numarası: 5
Kategori: Üroloji ile İlgili Hastalıklar
Eklenme Tarihi: 2017-09-17 09:58:12
Gösterim Sayısı: 68
Verilen Puan (Oylar): Henüz hiçbir puan verilmedi. (0)

 
« Geri Dön

 
Powered by Help Desk Software HESK, brought to you by SysAid