Bilgi Bankası
Üroloji Sorunlarınızı yazınız. > Üroloji hastalığı soru sorun Prof. Dr. Ali ÜNSAL > Bilgi Bankası

Konu ara:


Böbrek taşı yapan yiyecekler

Çözüm

   

     Günümüzde birçok besin, bizlerin böbrekleri bakımından faydalı olsa da, bazı maddelerin ciddi anlamda zararları söz konusudur. Özellikle Böbrek Taşı Yapan Yiyecekler açısından düşünüldüğü zaman bazı önlemlerin alınması ve bu yönde bir tedavi sürecinin başlatılması ciddi anlamda gereklidir. Sizlere konulara ilişkin olarak bilgi aktarımları sunan sitemiz, şimdi böbrek taşının oluşumuna neden olan yiyeceklere ilişkin fikirler sunmayı hedefliyor.

 

  • İdrar yolu ve böbreklerde sıklıkla birikmiş bir halde görülen kalsiyum, böbrek taşı oluşumunun en temel sebebidir.
  • İdrarın asidik olması, taş oluşumunu hızlandıran bir durumdur. Bu yüzden diyabet ve obezite hastalarının böbrek taşı barındırma olanakları daha fazladır.
  • Çikolata, çeşitli çaylar, ıspanak, pancar gibi ürünler oksalat açısından zengin olduğundan dolayı dikkatli tüketilmesi gerekmektedir.
  • Süregelen enfeksiyonlar ve rahatsızlıklar böbrek taşının habercisidir!
  • Günlük olarak istenenden fazla beslenmemeli, aynı zamanda sıvı tüketimini abartmamalısınız!

Bu durumlara uymanız dahilinde herhangi bir sorun yaşamazsınız. Tabii ki Böbrek Taşı Yapan Yiyecekler konusunda daha fazlasına değinmek gerekirse fosforlu, potasyumu çok olan ürünlerden de uzak durmak gerekmektedir. Her şeyin fazlası zarar! Düzenli beslenmek ve dozunda tüketimler yapmak sizlerin böbrek rahatsızlıklarını olabildiğince sağlıklı bir hale dönüştürecektir. Bu yüzden tükettiğiniz besinlerin içerisinde yer alan maddelerin miktarını doğru bilmeli ve devamlı kontrol altında olmalısınız. Böyle bir kontrol ortamı sağlarsanız her zaman sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

 

Konu ile ilgili soru sorun..

 

Makale alıntıdır.

 

 Uyarı: Bu sitedeki bilgiler kesinlikle doktor muayenesinin yerine geçmez. Gerçek bir muayene, teşhis ve tedavi için, hasta ve doktorun bir araya gelmesi ve tam bir fizik muayene yapılması, gerekiyorsa bazı tahlil ve filmler istenmesi gerekir. Bu nedenle sitedeki bilgiler hiçbir şekilde hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir.

 
Bu içerik sorununuzu çözmenizde yardımcı oldu mu? evet / hayır
İlgili Makaleler Peniste yanma idrar damla damla bitme
Açık böbrek taşı ameliyatı
Böbrek taşı düşürme belirtileri
Böbrek şişmesi
Böbrek taşı hastalığı
İçerik Detayları
İçerik Numarası: 4
Kategori: Üroloji ile İlgili Hastalıklar
Eklenme Tarihi: 2017-09-17 09:55:52
Gösterim Sayısı: 51
Verilen Puan (Oylar): Henüz hiçbir puan verilmedi. (0)

 
« Geri Dön

 
Powered by Help Desk Software HESK, brought to you by SysAid