Bilgi Bankası
Üroloji Sorunlarınızı yazınız. > Üroloji hastalığı soru sorun Prof. Dr. Ali ÜNSAL > Bilgi Bankası

Konu ara:


BÖBREK TAŞI

Çözüm
Tarih: 2017-09-06 10:26:35
Adınız:   Gizli  Tutulmuştur.
 

Mesaj:

Hocam öncelikle merhabalar. İsmim xxxx 25 yaşındayım. Sağ böbreğimde 7 mm çapında 8-9 adet taş , sol böbreğimde 5 mm çapında 6-7 adet taş ve sol üreter 1/3 proksimalde lümende uzunluğunda 12mm taş çektirdiğim tomografi sonucu ortaya çıktı. mesane konturları düzgün olup patolojik durum saptanmadı. raporumda sonuç olarak ; bilateral nefrolitiazis , sol ürolitiazis ,toplayıcı yapılarda dilatasyon yazıyor.zaman zaman sancı ve idrarda kanama oluyor.aileden gelen ırsi bir durumdan dolayı uzun süredir taş düşürüyordum ancak ilk defa bu kadar büyük taş mevcut. Müdahale edilmesi gerektiğini söyledi muayene olduğum doktor. sizce nasıl bir yöntem izlemem daha doğru olur ? eswl yöntemi mi yoksa ameliyat olup bi kere de hepsini temizlettirmek mi daha doğru olur ? Bilgilendirmenizi rica ediyorum. 
Şimdiden teşekkürler , saygılar...

 

Cevap:

Mesaj:

Sol üreter kanalındaki taş acil. ESWl de olur, ancak taşın boyutu büyük. Kapalı ameliyat ve lazerle taş kırma daha uygun olur.

Prof. Dr. Ali ÜNSAL
Üroloji Uzmanı
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi
(0312) 202 6229

 

 Konu ile ilgili soru sorun..

 

 

 

 Uyarı: Bu sitedeki bilgiler kesinlikle doktor muayenesinin yerine geçmez. Gerçek bir muayene, teşhis ve tedavi için, hasta ve doktorun bir araya gelmesi ve tam bir fizik muayene yapılması, gerekiyorsa bazı tahlil ve filmler istenmesi gerekir. Bu nedenle sitedeki bilgiler hiçbir şekilde hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir.

 

 
Bu içerik sorununuzu çözmenizde yardımcı oldu mu? evet / hayır
İlgili Makaleler Peniste yanma idrar damla damla bitme
Böbrek upj darlığı - böbrek kanal darlığı - böbrek up darlığı
Böbrek taşı hastalığı
Üreter Taşı
Böbrek taşı düşürme belirtileri
İçerik Detayları
İçerik Numarası: 22
Kategori: Üroloji ile İlgili Hastalıklar
Eklenme Tarihi: 2017-09-21 20:27:10
Gösterim Sayısı: 52
Verilen Puan (Oylar): Henüz hiçbir puan verilmedi. (0)

 
« Geri Dön

 
Powered by Help Desk Software HESK, brought to you by SysAid