Bilgi Bankası
Üroloji Sorunlarınızı yazınız. > Üroloji hastalığı soru sorun Prof. Dr. Ali ÜNSAL > Bilgi Bankası

Konu ara:


Böbrek upj darlığı - böbrek kanal darlığı - böbrek up darlığı

Çözüm

   

 

 

     Upj darlığı nedir

    Böbreklerin en önemli görevi kanı filtreleyip, atık maddeleri ve vücuttaki fazla tuzları oluşturduğu idrar ile dışarı atmaktır. Böbreklerin oluşturduğu idrar ilk önce böbreğin içindeki küçük ve sonra da büyük toplayıcı kanallardan idrarın toplandığı havuza yani Pelvis Renalis’e gelir. Daha sonra üreter ile mesaneye (idrar kesesi) bir müddet depolanması için iletilir. Pelvis ile üreterin birleştiği noktaya da UPJ (URETERO PELVIK JUNCTION) denir(Türkçe olarak da “BİLEŞKE” diye adlandırılır).

UPJ darlığı en çok görülen nedenlerinden biri doğumsal olarak bileşkedi kas hücrelerinin tam anlamıyla gelişmemesidir. Bu ortalama 1500 çocukta 1 görülmektedir. Anne karnındayken böbrek gelişme döneminde başlayan bu daralma günümüz teknolojisinde anne karnındayken yapılan ultrasonografi çekimlerinde tespit edilebilmektedir.

Erişkin yaşlarda daha az sıklıkla görülsede, böbrekte meydana gelen taşa bağlı ağrılarla da kendini göstermektedir. Bu ağrılar belirli aralıklarla olabileceği gibi yan ve bel ağrıları şeklindede görülebilir. Bazı durumlarda da kişi su yada sıvı tüketmesi sonucu ağrı artabilir.

Özellikle başta çocukluk çağında meydana gelen, böbrekteki pelvis yani havuz ile üreter arasındaki geçiş noktasında idrarın taşınması esnasında darlık sonucu idrarı dışarıya atamama sorunu olmaktadır. Buna da bileşke darlığı yani UPJ DARLIĞI denir.
İdrarın iletilememesinden dolayı, idrar böbrek havuzundan birikir ve pelviste hidronefroz yani pelviste genişleme meydana gelir. Bu durum zamanla böbrek fonksiyonlarının azalmasına daha da ileri zamanlarda böbrek fonksiyonlarının tamamen yitirmesine sebep olur.

 

Upj darlığı nedenleri

1-İdrar borusunun duvarından kaynaklanan sebepler

Boruyu oluşturan kasların gelişiminde azalma ve duraklama kollojen lif yapısında değişiklik olması.

2-İdrar borusunun dışından kaynaklanan sebepler

3-Dışarıdan anormal bir şekilde gelişen bir damarın baskı yapmasından kaynaklanan daralma.

4-Yukarıda iki sebep tek olabilir beraberde olabilir. Genellikle asıl sebep ilk madeden dolayı karşımıza çıkar.

5-Yeni doğan bebeklerde şikayet olmaz. Çocuklarda ise semptom verir. Bazende daha ileri yaşlarda da karşımıza çıkabilmektedir. Gelişme geriliği, beslenme güçlüğü, üriner sistem enfeksiyonları, idrarda kanama, böbrek taşı ve ağrı olarak görülebilir. Daha büyük çocuklarda ise UPJ darlığına bağlı ağrı, bulantı, kusma olabilir.

Upj darlığı ameliyatı

Açık pyeloplasti ameliyatları diğer böbrek ameliyatlarındaki gibi kaburga altından sağda veya solda olmak üzere diğer kapalı ameliyatlara göre daha büyük bir cerrahi kesisi olmaktadır. Yaklaşık 2 ile 3 saat arası süren açık ameliyatların başarı oranı %95 civarındadır. Hastane kalkış süresi ise ameliyat sonrasında hastanın yaşına ve yerleştirilen drenaj hortumlarına göre değişmektedir.

Son yıllarda açık ameliyatlar yerini kapalı ameliyatlara bırakmıştır. Laparoskopik cerrahi tekniği ile pyeloplasti ameliyatları yapılmaktadır. Açık pyeloplasti ameliyatında uygulanan method laparoskopik tekniğinde de aynen uygulanır. Buradaki en büyük avantajlardan biri de hastaya büyük bir cerrahi kesimin yapılmamasıdır. Bu teknikte hastaya sadece 3 veya 4 ufak delikten vücut içine girilerek tedavi uygulanır. Bu teknikle yapılan ameliyata “Laparoskopik Pyeloplasti” denir. Yine kapalı pyeloplastide olduğu gibi ameliyat süresi 2 yada 3 saat olup, başarı şansı %95’in üzerindedir ve yine açık pyeloplastiden başka bir farkı da hastanın hastanede kalış süresi 1 veya 2 gündür.

LAPAROSKOPİK PYELOPLASTİ’NİN AVANTAJLARI

* Açık pyeloplasti ameliyatındaki gibi hastada büyük ameliyat kesikleri yapılmaz.
* Daha büyük ve net görüntü eşliğinde ameliyat gerçekleşir.
* Açık ameliyata göre ameliyat sonrası ağrı daha az olur.
* Hastane kalış süresi daha kısadır.
* Hızlı ve kısa sürede iyileşme sağlanır.
* Açık pyeloplastiye göre daha iyi bir kozmetik görünüm olur.
* Çapraz damar net bir şekilde tanısı konur ve tedavi uygulanır.
* Yaklaşık 10 kat daha büyük görüntü eşliğinde ağızlaştırma yapılır.

 

Konu ile ilgili soru sorun..

 

Makale alıntıdır.

 

 Uyarı: Bu sitedeki bilgiler kesinlikle doktor muayenesinin yerine geçmez. Gerçek bir muayene, teşhis ve tedavi için, hasta ve doktorun bir araya gelmesi ve tam bir fizik muayene yapılması, gerekiyorsa bazı tahlil ve filmler istenmesi gerekir. Bu nedenle sitedeki bilgiler hiçbir şekilde hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir.

 
Bu içerik sorununuzu çözmenizde yardımcı oldu mu? evet / hayır
İlgili Makaleler Peniste yanma idrar damla damla bitme
Böbrek kisti ameliyatı
Açık böbrek taşı ameliyatı
Robotik Cerrahi Sistemi
Böbrek taşı hastalığı
İçerik Detayları
İçerik Numarası: 10
Kategori: Üroloji ile İlgili Hastalıklar
Eklenme Tarihi: 2017-09-17 10:27:35
Gösterim Sayısı: 283
Verilen Puan (Oylar): İçerik Puanı 5.0/5.0 (1)

 
« Geri Dön

 
Powered by Help Desk Software HESK, brought to you by SysAid