Bilgi Bankası
Üroloji Sorunlarınızı yazınız. > Üroloji hastalığı soru sorun Prof. Dr. Ali ÜNSAL > Bilgi Bankası

Konu ara:


Böbrek Küçülmesi

Çözüm

 

Böbrek küçülmesi rahatsızlıkları, böbrek konusunda en sık yaşanan sıkıntılardan bir tanesidir. Bu gibi rahatsızlıklar söz konusu olduğu vakitlerde bazı belirtileri ortaya çıkartmaktadır. Bu sayede erken teşhis çok rahat konulur ve tedavi süreci başlatılır. Önemli olan faktör, erken teşhise müsait olmanız ve bu konuda istikrarlı olmanızdan geçer. Aksi halde böbrek yetmezliği  gibi rahatsızlıkları doğurmakta ve önlem alınmaması gibi durumlarda ise sonucu ölüme kadar giden bir rahatsızlıktır. 

Böbrek Küçülmesi nedenleri;

  • Alkol ve sigara tüketimi olan kişilerde çok daha fazla gözlemlenmektedir. Eğer böbrek küçülmesi problemleri yaşıyorsanız alkol ve sigarayı acilen hayatınızdan çıkartmanız gerekiyor! Özellikle alkolün böbrek taşı düşürdüğüne inanıyorsanız yanılıyorsunuz. 
  • Daha önce böbrek ameliyatı olduysanız, böbrek üstü bezlerinin etkilerini ortaya çıkartmasıyla beraber gözlemlenebilir. Eğer böbrek ameliyatı olduysanız, mutlaka doktor kontrollerini aksatmamanız gerekmektedir.
  • Son ve en önemli etken ise fazla kilo! Eğer obezite yolunda ilerleyen bir hasta iseniz, bu konuda hemen bir diyetisyene başvurmanızı öneriyoruz. Aksi halde yüksek tansiyonun oluşması dahilinde böbrek rahatsızlıkları meydana gelebilir.
  • Böbrek küçülmesi belirtileri:
  • Ayak ve ellerde şişmeler gözlemlenir. Bu durum, vücutta fazla olan suyun dışarı atılmaması gibi durumlardan sebep kendisini ortaya çıkartmaktadır. Böbrekler görevini yaptıkça, şişmeler de kalıcı olarak ortadan kaybolur.
  • Kan basıncının düşmesi ve uzuv uyuşmaları gözlemlenir.
  • Bazı ruh değişiklikleri söz konusu olabilir. Aşırı sinir, sürekli uyku hali, dikkat bozukluğu gibi etkenler böbrek küçülmesini tetiklemektedir.
  • Eğer sık sık idrara çıkıyor ve azıcık yapıyorsanız (sistit gibi) böbrek küçülmesi belirtisi söz konusu olabilir.

 

Konu ile ilgili soru sorun..

 

Makale alıntıdır.

 

 Uyarı: Bu sitedeki bilgiler kesinlikle doktor muayenesinin yerine geçmez. Gerçek bir muayene, teşhis ve tedavi için, hasta ve doktorun bir araya gelmesi ve tam bir fizik muayene yapılması, gerekiyorsa bazı tahlil ve filmler istenmesi gerekir. Bu nedenle sitedeki bilgiler hiçbir şekilde hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Site içeriğinin bu şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir.

 

 
Bu içerik sorununuzu çözmenizde yardımcı oldu mu? evet / hayır
İlgili Makaleler Peniste yanma idrar damla damla bitme
Böbrek şişmesi
Açık böbrek taşı ameliyatı
Böbrek taşı düşürme belirtileri
Böbrek kanseri
İçerik Detayları
İçerik Numarası: 1
Kategori: Üroloji ile İlgili Hastalıklar
Eklenme Tarihi: 2017-09-17 09:36:05
Gösterim Sayısı: 82
Verilen Puan (Oylar): Henüz hiçbir puan verilmedi. (0)

 
« Geri Dön

 
Powered by Help Desk Software HESK, brought to you by SysAid